Dnia 5 września 2024 roku odbył się przeprowadzony przez adw. dr. Karola Szadkowskiego webinar zatytułowany „Uzasadnienie wyroku w sprawie kosztów wspólnych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu”, w którym udział wzięli Członkowie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Omawiane uzasadnienie wyroku dotyczyło kolejnego procesu wygranego przez najemcę, w którym zakwestionowany został sposób zarządzania kosztami wspólnymi w centrum handlowym. W procesie tym sąd rozstrzygał, czy działanie wynajmującego stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, o którym mowa w art. 15 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.). Przepis ten stanowi, że „czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane traktowanie niektórych klientów”.
Mecenas Szadkowski zwrócił uwagę na wpływ, jaki na sprawność postępowania w tego rodzaju sprawach wywarła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadzająca od 1 lipca 2020 roku odrębne postępowanie w sprawach własności intelektualnej, a także powstanie w związku z tym wyspecjalizowanych wydziałów własności intelektualnej w sądach okręgowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Lublinie oraz w sądach apelacyjnych w Warszawie i Poznaniu. Wprowadzone zmiany instytucjonalne spowodowały szybkie rozpoznawanie spraw z zakresu własności intelektualnej (w tym spraw o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji) – w analizowanej sprawie pozew został złożony w grudniu 2023 roku, zaś wyrok sądu I instancji zapadł już w czerwcu 2024 roku!
Podczas webinarium mecenas Szadkowski potwierdził, że Sąd Okręgowy w Poznaniu podzielił wnioski płynące z wyroku Sądu Najwyższego z 28 października 2022 r. (II CSKP 456/22, LEX nr 3510733) co do zasady odpowiedzialności i sposobu kalkulacji szkody. Ponadto odniósł się do najważniejszych tez uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu. Sąd ten wyjaśnił, że:
Zdaniem Sądu Okręgowego w Poznaniu kryteria różnicowania opłat wspólnych nie muszą być wpisane do umów najmu albo komunikowane przy zawarciu umowy. Muszą jednak istnieć, być stosowane, a w procesie sądowym istnienie i stosowanie tych kryteriów musi być udowodnione przez Pozwanego (Wynajmującego).
Jeśli prowadzisz biznes i szukasz partnera w zakresie obsługi prawnej, skontaktuj się z nami.
kontakt:
+48 669 561 522
biuro@henclewskiwyjatek.pl
Adres
ul. Chwaliszewo 72/7
61-104 Poznań